در تعطیلات عید با این روش ها خانه خود را از سرقت نجات دهید!

ایمنی خانه در نوروز و با شروع مسافرت‌های نوروزی یکی از نکات مهمی است که تمامی افراد باید آن را در نظر داشته باشند. تمامی افرادی که قصد سفر دارند، می‌خواهند که منزل خود را در امن‌ترین حالت ممکن نگه دارند. اما سؤال اصلی بسیاری از مسافران این است که بهترین روش برای محافظت از خانه در برابر حوادث ناگوار و سرقت چیست؟ اگر می‌خواهید که خانه خود را در امنیت کامل نگه داشته و با خیال راحت از سفرهای نوروزی خود لذت ببرید، ادامه را در وبلاگ آپارتمان ماها از دست ندهید. در ادامه به شما می‌گوییم که چگونه در تعطیلات عید خانه خود را از سرقت و سایر بلای مختلف نجات دهید.

ایمنی خانه در نوروز با کنترل شیرها گاز

یکی از اصلی‌ترین مشکلاتی که برای افراد هنگام سفرهای نوروزی به وجود می‌آید، نشت گاز و انفجار در خانه است. زمانی که در منزل هستید بوی گاز را احساس کرده و می‌توانید پیشگیری‌های لازم را انجام بدهید. اما درصورتی‌که در سفرهای نوروزی باشید، نشت گاز می‌تواند منجر به انفجار منزل شما شود. این کار علاوه بر این که به خود شما ضررهای جبران‌ناپذیری وارد می‌کند، ممکن است جان و مال همسایگان را هم در خطر قرار بدهد. بنابراین پیش از رفتن به سفر، از بسته‌بودن تمامی شیرهای گاز اطمینان حاصل کنید و مطمئن شوید که در نبود شما مشکلی خانه شما و همسایگان شما را تهدید نمی‌کند.

وسایل گرمایشی و وسایل برقی خاموش!

در بخش قبلی گفتیم که وسایل گازسوز باید کاملاً خاموش شوند و گاز خانه باید قطع شده تا خطر انفجار شما و همسایگان شما را تهدید نکند. اما تنها به دلیل این که وسیله گرمایشی شما گازسوز نیست و با برق‌کار می‌کند، دلیل بر آن نمی‌شود که آن را روشن بگذارید. به یاد داشته باشید که هر وسیله گرمایشی و برقی می‌تواند به دلایل مختلف منجر به آتش‌سوزی شود.

بنابراین برای این که از ایمنی خانه در نوروز مطمئن شوید، تمامی وسایل برقی غیرضروری را از برق کشیده و تمامی وسایل گرمایشی مانند بخاری‌های برقی مختلف را خاموش کنید. تنها وسیله‌هایی که باید در برق باشند، یخچال‌ها و وسایل امنیتی هستند. درصورتی‌که از اتو، وسایل حرارتی آرایش مو و سایر موارد این‌چنینی استفاده می‌کنید هم مطمئن شوید که پیش از سفر آن‌ها را از برق کشیده‌اید. به یاد داشته باشید که حتی اگر این وسایل را خاموش کرده باشید هم باز احتمال بروز آتش‌سوزی در خانه وجود خواهد داشت.

وسایل با ارزش را دم دست نگذارید

زمانی که در منزل هستید شاید بسیاری از وسایل با ارزش خود مانند جواهرات مختلف را دم دست بگذارید. اما باید در نظر داشته باشید که برای تأمین ایمنی خانه در نوروز، باید تمامی این وسایل با ارزش را از دم دست خارج کنید. اگر در منزل خود گاوصندوق دارید، بهترین و امن‌ترین مکان نگهداری مدارک، جواهرات و وجه نقد در گاوصندوق است. به یاد داشته باشید که در صورت داشتن یک گاوصندوق قدیمی، حتماً کلید آن را همراه خود ببرید. درصورتی‌که در خانه گاوصندوق ندارید، وسایل با ارزش خود را به صندوق امانات بانک یا یک فرد کاملاً مورد اطمینان بسپارید. درصورتی‌که اجناس عتیقه در خانه دارید هم بهتر است که آن‌ها را از جلوی دید خارج کرده و در کمدهایی که قفل مطمئن دارند قرار بدهید.

روشن گذاشتن چراغ امنیت خانه را تضمین می‌کند؟

از قدیم شنیده‌ایم که می‌گویند برای تأمین امنیت خانه در نوروز و سفرهای طولانی، بهتر است که یک چراغ را روشن بگذارید تا دزدان متوجه نشوند که خانه خالی است. اما آیا واقعاً روشن گذاشتن چراغ ایمنی خانه در نوروز را تضمین می‌کند؟ جواب این سؤال منفی است. بسیاری از سارقان و دزدانی که خانه‌ها را در نظر می‌گیرند، پس از گذشت یک یا دو روز و دیدن این که چراغ‌ها به‌صورت مستمر روشن هستند متوجه می‌شوند که خانه خالی است و دیریازود برای سرقت اقدام می‌کنند. بنابراین روشن گذاشتن چراغ اضافی امنیت خانه را در سفر تضمین نمی‌کند. اما این کار می‌تواند خطرناک باشد و به‌صورت جدی برای شما مشکل ایجاد کند. با روشن گذاشتن چراغ‌ها، امکان بروز اتصالی برق و آتش‌گرفتن خانه بالا می‌رود. بنابراین توصیه‌های قدیمی را فراموش کرده و تمامی چراغ‌ها، به‌ویژه چراغ‌های سالن پذیرایی، اتاق‌خواب و آشپزخانه را هنگام سفر خاموش کنید.

برای ایمنی خانه در نوروز، قفل‌های قدیمی را دور بیاندازید

شاید باور نکنید اما گاهی باز کردن قفل‌های قدیمی توسط دزدها زودتر از صاحب‌خانه که کلید در دست دارد انجام می‌شود. بنابراین اگر هنوز از قفل‌های پدربزرگ خود برای امنیت خانه استفاده می‌کنید، متأسفانه باید گفت که خانه شما در سفرهای نوروزی یک هدف عالی برای سارقان است. اگر می‌خواهید ایمنی خانه در نوروز را تأمین کنید، باید حتماً این قفل‌های قدیمی را دور انداخته و از قفل‌های جدیدتر با ایمنی بالاتر استفاده کنید. با وجود این که درهرصورت امکان این که روش باز کردن قفل‌های جدید یا حتی هک‌کردن قفل‌های دیجیتالی وجود دارد، اما این کار، خانه شما را تبدیل به یک طعمه سخت‌تر برای سارقان کرده و احتمال دستبرد را کاهش می‌دهد. بنابراین توصیه اکید ما به شما این است که درباره قفل‌های جدید تحقیق کرده و باتوجه‌به شرایط خود بهترین گزینه را انتخاب کنید.

دوربین‌های امنیتی، هزینه اضافی یا تضمین امنیت خانه در نوروز؟

با وجود این که دوربین‌های امنیتی مختلف کمی گران‌قیمت و هزینه بر هستند، اما می‌توانند بهترین گزینه برای بالابردن ایمنی خانه در نوروز باشند. شما می‌توانید باتوجه‌به وسعت خانه خود و همچنین میزان اشیای با ارزش و قیمتی که در آن قرار داده‌اید، یک یا چند دوربین امنیتی نصب کنید. درصورتی‌که دوربین امنیتی نصب باشد، بسیاری از سارقان قید سرقت را زده و به سراغ یک طعمه دیگر می‌روند. اما حتی اگر سارقان متوجه دوربین‌های مداربسته نشوند هم می‌توانید در صورت سرقت با سرعت بیشتری سارق را پیدا کرده و اموال خود را پس بگیرید. اگر بیشتر وسایل ارزشمند خود را در گاوصندوق نگهداری می‌کنید، توصیه می‌شود که حتماً در گاوصندوق خود دوربین امنیتی قرار بدهید.

بسیاری از دوربین‌های امنیتی به شرکت‌های امنیتی متصل هستند و در صورت مشاهده هر گونه حرکت مشکوک یا قطع‌شدن ناگهانی دوربین‌ها، به شرکت امنیتی هشدار می‌دهند و پلیس در کمترین زمان ممکن به خانه شما خواهد آمد. همچنین درصورتی‌که سارقان به دوربین‌های امنیتی آسیبی وارد کنند، تصویر آن‌ها در شرکت امنیتی ضبط خواهد شد. بنابراین توصیه می‌شود که حتماً برای تهیه دوربین‌های امنیتی و تضمین ایمنی خانه در نوروز اقدام کنید.

همه افراد لازم نیست از سفر شما اطلاع داشته باشند

شاید برای شما هم پیش‌آمده باشد که هنگام برنامه‌ریزی برای سفر ذوق زیادی خواهید داشت و تصمیم خواهید گرفت که به دوستان و آشنایان خود درباره سفر بگویید. اما در نظر داشته باشید که با اعلام برنامه سفر خود، اطلاعات دقیقی از این که منزل شما کی خالی می‌شود و تا چه زمانی خالی می‌ماند در اختیار دیگران می‌گذارید. این اطلاعات ممکن است که به‌صورت اتفاقی به دست سارقان برسد و راه را برای دزدی باز بگذارد. بنابراین توصیه می‌شود که حتماً تنها به افراد قابل‌اعتماد مانند اعضای خانواده خود درباره برنامه سفر گفته و اطلاعات دیگری در اختیار غریبه‌ها نگذارید.

زباله‌های خود را خالی کنید

یک نکته مهم دیگر برای تأمین ایمنی خانه در نوروز، خالی‌کردن تمامی زباله‌هاست. هیچ‌گونه زباله‌ای که فاسد می‌شود و همچنین مواد خوراکی را داخل خانه نگذاشته و حتماً مواد غذایی را به یخچال و زباله‌ها را به بیرون از خانه منتقل کنید. در صورت فاسدشدن و بوگرفتن زباله‌ها، خانه شما محل مناسبی برای تجمع حشرات، حیوانات موذی و انواع کپک‌ها و بیماری‌ها می‌شود. همچنین در نظر داشته باشید که بوی فساد مواد غذایی و زباله‌های قدیمی مشخص می‌کند که خانه خالی است و به سارقان این فرصت را می‌دهد که وارد حریم خانه شما شوند.

هنگام سفرهای نوروزی، حیوانات خانگی را تنها رها نکنید

به یاد داشته باشید که ایمنی در نوروز تنها مخصوص به خانه و اشیا ارزشمند نمی‌شود. اگر حیوان خانگی دارید، باید امنیت آن‌ها را هم تأمین کنید. بسیاری از هتل‌ها و اقامتگاه‌ها به شما اجازه به‌همراه‌داشتن حیوانات خانگی را نمی‌دهند. اما بااین‌حال به هیچ عنوان نباید حیوانات خود را در خانه رها کنید. برای این که بتوانید حیوانات خود را در امنیت کامل نگه دارید، بهتر است که آن‌ها را به پانسیون‌های معتبر یا یک فرد قابل‌اطمینان بسپارید. در ضمن اگر گیاهان آپارتمانی پرورش می‌دهید، می‌توانید از یک فرد مطمئن بخواهید که به آن‌ها رسیدگی کند. اما مطمئن شوید که کلید خانه خود را به افراد غیرقابل‌اطمینان یا همسایه‌هایی که شناخت زیادی از آن‌ها ندارید نسپارید.