نحوه شکایت از جرم سر و صدا در قانون آپارتمان نشینی

همانطور که در قسمت های قبل ذکر شد ، سر و صدا کردن در آپارتمان و جارو جنجال درست کردن و یا هر نوع حرکت غیر متعارفی که منجر به ایجاد اخلال در نظم شده و یا موجب سلب آسایش شده باشد ، جرم بوده و قابل مجازات خواهد بود . اما نکته مهمی که در خصوص اعمال مجازات جرم سر و صدا در قانون آپارتمان نشینی وجود دارد آن است که نحوه شکایت از این جرم چگونه است ؟

قبل از اینکه به توضیح نحوه شکایت از جرم سر و صدا در قانون آپارتمان نشینی بپردازیم ، باید نکاتی مقدماتی را توضیح دهیم ؛ اینکه اولا قبل از هر چیزی شما می توانید برای مقابله با سر و صدای همسایه خود به ویژه در صورتی که سر و صداها مقداری قابل اغماض باشد ، می توانید خودتان به شخصه و یا به وسیله مدیر ساختمان اقدام به تذکر دادن و صحبت کردن با ایشان نمایید .

در صورتی که این راهکار موثر واقع نشد ، می توانید با تنظیم یک  اظهارنامه ، از همسایه مزاحم و پر سر و صدای خود بخواهید به صورت فوری به ایجاد مزاحمت ها ، سلب آسایش و سر و صداهای خود پایان دهد ؛ در غیر این صورت علیه ایشان در دادگاه شکایت خواهید کرد .

علی رغم اینکه اظهارنامه حقوقی یک ابزار حقوقی مهم است که بسیاری از موارد ممکن است به سر و صدای همسایه در آپارتمان نشینی ها پایان دهد ، با این حال در مواردی ممکن است همسایه مزاحم هنوز به سر و صدای خود و هیاهو و جارو جنجال های خود ادامه دهد که در این صورت ، چاره ای جز شکایت از وی باقی نمی ماند .

در این صورت ، نحوه شکایت از جرم سر و صدا در قانون آپارتمان نشینی به این صورت است که می بایست به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه نمایید و شکواییه ای به جرم سلب آسایش و مزاحمت علیه همسایه پر سر و صدایتان مطرح نمایید و به استناد ماده 618 قانون مجازات اسلامی تقاضای مجازات وی را نمایید .

به یاد داشته باشید که باید مدارک لازم از جمله شهادت سایر همسایه ها ، فیلم از لحظه جار و جنجال و سر و صدای همسایه را ضمیمه شکایت تان نمایید و اگر قبلا اظهارنامه فرستاده اید ، تصویر آن را نیز ضمیمه شکایت تان نمایید . همچنین اگر قبلا با پلیس تماس گرفته اید و پلیس موضوع را صورتجلسه کرده است ، می توانید به آن نیز استناد نمایید .

شکایت شما از جرم سر و صدا و هیاهو در آپارتمان در وهله اول به شورای حل اختلاف ارجاع می شود و در صورتی که سازش میان طرفین دعوا ایجاد نشود ، شکایت برای انجام تحقیقات بیشتر به دادسرا ارجاع داده می شود و اگر مقامات دادسرا وقوع جرم سلب آسایش از طریق ایجاد سر و صدا در آپارتمان را محقق دانستند ، برای صدور حکم به مجازات ، شکایت شاکی را به دادگاه کیفری می فرستند .

 
 

همانطور که در قسمت بالا و در بخش (مراجعه به مرجع قضایی) گفته شد ، شما قبل از مراجعه به این مرجع باید استشهادیه ی محلی که به امضای همسایه ها رسیده باشد ، تهیه نموده و تقدیم این مرجع کنید . برای این امر ما نمونه ای از استشهایه ی (مزاحمت همسایه) را در قسمت زیر آورده ایم . شما می توانید با کمک این متن استشهادیه ی خود را تنظیم نموده و اقدام به شکایت نمایید.