یکی از معضلاتی که بسیاری از خانواده ها با آن دسته و پنجه نرم می کنند، یخ زدگی لوله آب، پمپ آب یخ زده و یخ زدگی کنتور آب در فصل سرما و مخصوصاً زمستان است. این مشکل برای بسیاری در این فصل بسیار سخت و طاقت فرساست، چون دائماً باید در حال تعویض لوله های ترکیده شده باشند.

در این مقاله سعی بر آن شده است که بیشتر به علت ترکیدن لوله های آب در زمستان، راه حل یخ زدگی لوله های آب و راهکارهایی به منظور پیشگیری از یخ زدن آب و کنتور آب پرداخته شود. پس اگر جزء خانواده هایی هستید که نگران ترکیدن لوله کشی شوفاژ، لوله های آب و کنتورتان در فصل زمستان هستید، توصیه می کنیم تا انتها با ما همراه باشید تا بیشتر در این رابطه به اطلاعاتی مفید و کارآمد دست یابید.

زود اقدام کردن اولین راهکار قبل از یخ زدگی لوله آب

بسیاری از افراد تمامی کارهای خود را به دقیقه ی نود موکول می کنند و این عامل باعث می شود در بسیاری از امور خود دچار مشکلاتی شوند.

یکی از این موارد مربوط به رسیدگی وضعیت ساختمان و ملکی است که در آن زندگی می کنند یا مشغول به کارند. یخ زدگی لوله آب موضوعی است که به راحتی می توان با آن مقابله کرد.

راهکارهایی وجود دارد که می توان از طریق آن ها مانع از این معضل شد؛ در صورتی که به موقع و در زمان مناسب به آن ها توجه کافی شود. در واقع اولین قدم برای جلوگیری از یخ زدن لوله ها و بالاخص کنتور آب، رسیدگی به آن ها قبل از فصل زمستان است.

به هیچ عنوان این مهم را به تأخیر نینداخته و قبل از بروز هر گونه مشکل در لوله کشی ساختمان به آن ها رسیدگی کنید. برای این امر می توانید از راهکارهای پیشنهادی ما که در بخش های بعدی به آن ها خواهیم پرداخت استفاده نمایید.

زود اقدام کردن اولین راهکار قبل از یخ زدگی لوله آب

بسیاری از افراد تمامی کارهای خود را به دقیقه ی نود موکول می کنند و این عامل باعث می شود در بسیاری از امور خود دچار مشکلاتی شوند.

یکی از این موارد مربوط به رسیدگی وضعیت ساختمان و ملکی است که در آن زندگی می کنند یا مشغول به کارند. یخ زدگی لوله آب موضوعی است که به راحتی می توان با آن مقابله کرد.

راهکارهایی وجود دارد که می توان از طریق آن ها مانع از این معضل شد؛ در صورتی که به موقع و در زمان مناسب به آن ها توجه کافی شود. در واقع اولین قدم برای جلوگیری از یخ زدن لوله ها و بالاخص کنتور آب، رسیدگی به آن ها قبل از فصل زمستان است.

به هیچ عنوان این مهم را به تأخیر نینداخته و قبل از بروز هر گونه مشکل در لوله کشی ساختمان به آن ها رسیدگی کنید. برای این امر می توانید از راهکارهای پیشنهادی ما که در بخش های بعدی به آن ها خواهیم پرداخت استفاده نمایید.

راهکارهای مناسب برای جلوگیری از یخ زدگی لوله آب

همان طور که در بخش قبلی نیز اشاره کردیم، برای جلوگیری از یخ زدگی لوله آب می بایست در اولین قدم به لوله های خارج از ساختمان خود به طور کامل رسیدگی کنید.

اگر برای شما این سوال مطرح شده که چگونه از یخ زدن لوله آب جلوگیری کنیم، در این بخش چند توصیه عملی به شما پیشنهاد می کنیم:

 • عایق بندی یکی از راههای جلوگیری از یخ زدن لوله های آب

برای جلوگیری از یخ زدن لوله آب می بایست چند راهکار را مورد ارزیابی قرار دهید که یکی از مهم ترین و نتیجه بخشترین آن ها عایق بندی لوله های آب است که همانند یک محافظ لوله آب عمل می کند. برای این امر می توانید از یک لوله کش حرفه ای متخصص کمک بگیرید.

پشم شیشه و عایق های لاستیکی فومی بهترین عایق برای جلوگیری از یخ زدگی لوله آب هستند. با کمک این عایق ها می توانید لوله های آب گرم و سرد خود را در برابر یخ بستن عایق بندی کنید. توجه داشته باشید در سرمای زیر 10 درجه سانتی گراد، هیچ نوع عایقی به جز پشم شیشه نمی تواند مانع از یخ زدن لوله های آب در زمستان شود.

شما حتی می توانید با کمک عایق پشم شیشه نشتی لوله های آب را نیز به خوبی رفع کنید.

انواع مختلفی از عایق های لوله وجود دارد که به نوع برودتی و حرارتی شهرت دارند. به عنوان مثال عایق الاستومری یکی از آن ها محسوب می شود.

 • قطع آب واحدهای بدون سکونت برای جلوگیری از یخ زدن لوله های آب

یکی از مواردی که بسیار با آن در فصل زمستان مواجه می شویم، یخ زدگی لوله آب در واحدهای مسکونی است که چندین سال است خالی از سکنه می باشند.

برای این موضوع ما به شما راهکار بسیار ساده ای را پیشنهاد می کنیم و آن این است که لوله های آب گرم و سرد این واحدها را به خوبی قطع کنید. با قطع آب به راحتی می توانید مانع از یخ زدگی لوله های آن ها در فصل زمستان شوید چرا که دیگر آبی در آن ها جریان ندارد.

 • مسدود کردن درب و پنجره های ساختمان خالی از سکنه

راهکار دیگری نیز برای محافظت از یخ زدگی لوله آب وجود دارد و آن این است که درب و پنجره های واحدهای خالی از سکونت را به خوبی ببندید تا مانع از ورود سرما و یخ زدگی لوله های آب گرم و سرد شوید.

 • در جریان ماندن آب جهت جلوگیری از یخ زدگی لوله آب

یکی دیگر از روش هایی که مانع ازیخ زدگی لوله آب می شود این است که در فصل زمستان شیر آبی که در مجاورت سرما قرار دارد را در جریان بگذارید.

در واقع با باز ماندن جزئی شیر آب امکان یخ زدگی آن در صبح بسیار کم می شود و این موضوع می تواند یک راهکار برای جلوگیری از ترکیدگی محسوب شود.

 • استفاده از بطری خالی در دهانه لوله آب به منظور پیشگیری از یخ زدگی لوله آب

یک روش دیگر نیز وجود دارد که با استفاده از بطری خالی دهانه لوله آبی که در مجاورت یخ زدگی قرار دارد را بپوشانید که این راه کار به نسبت راهکار اول کمی عاقلانه تر و البته به صرفه تر است.

این مهم را فراموش نکنید که لوله هایی که در بیرون از ساختمان قرار دارند، بیشتر در معرض ترکیدگی قرار خواهند گرفت. بنابراین تمام تلاش خود را برای محافظت از آن ها به کار بگیرید.

راه های جلوگیری از یخ زدن کنتور آب

در کنار راه های جلوگیری از یخ زدن لوله های آب در زمستان باید به فکر جلوگیری از یخ زدن کنتور آب نیز باشید. برای این موضوع نیز در این بخش به چند راهکار مهم و کلیدی خواهیم پرداخت:

 • تمامی کنتورهای آب از بخشی به نام حوضچه برخوردارند. برای این که بتوانید مانع از یخ زدگی کنتور آب شوید می بایست برای حوضچه ی آن درب مناسب و استانداردی تهیه کنید که مانع از ورود سرما به آن شود.
 • با استفاده از سیمان می توانید دیواره های حوضچه کنتور آب را نیز به خوبی عایق بندی کنید. این موضوع تأثیر به سزایی در جلوگیری از یخ زدگی کنتور آب خواهد داشت.
 • عایق بندی کنتور آب به مانند لوله های آب سرد و گرم با پشم شیشه نیز راهکار مناسبی برای مقابله با این معضل است.
 • چنانچه به عایق پشم شیشه دسترسی نداشتید، حوضچه و دریچه کنتور را با کیسه های پوشال به خوبی بپوشانید.

در زمان یخ زدگی لوله آب و کنتور چه کارهایی انجام ندهیم؟

در بخش های قبلی تلاش خود را کردیم تا چند راهکار ساده و خانگی برای جلوگیری از یخ زدگی لوله آب و کنتور را برای شما عزیزان بازگو کنیم.

در صورتی که قبل از فرا رسیدن فصل زمستان لوله های خود را مورد بررسی قرار نداده اید یا این که از هیچ کدام از روش های پیشگیری از ترکیدگی لوله آب استفاده نکرده اید، پس مطمئناً شما با مشکل ترکیدگی لوله های آب و یخ زدن کنتور مواجه خواهید شد. در این شرایط اولین سوال شما این است که برای یخ زدگی کنتور آب چه باید کرد؟ اما ما در پاسخ شما می گوییم ابتدا این کارها را در رفع یخ زدگی لوله های آب انجام ندهید:

 • به هیچ عنوان شخصاً و بدون داشتن تجربه ی لوله کشی به تعمیر لوله و کنتور آب یخ زده اقدام نکنید بلکه یک لوله کش را در جریان بگذارید.
 • در مراحل بعدی اگر مشکل بسیار حادتر از حالت معمولی ترکیدگی لوله آب بود، می توانید با پشتیبانی سازمان آب و فاضلاب با شماره 122 در تماس باشید.
 • تحت هیچ شرایطی برای باز کردن یخ لوله و کنتور آب از آب جوش به صورت مستقیم استفاده کنید. چون باعث ترکیدن لوله و کنتور آب می شود.
 • هرگز از آتش مستقیم به منظور رفع یخ زدگی کنتور آب و باز کردن لوله آب یخ زده استفاده نکنید.

چگونه یخ زدگی لوله آب را باز کنیم؟

در بخش قبلی اشاره کردیم که در اولین قدم در مواجه شدن با یخ زدگی لوله آب و کنتور در فصل سرما چه کارهایی نباید انجام دهید. اما در این بخش به ارائه ی راهکارهایی خواهیم پرداخت که می توانند برای رفع یخ زدگی لوله آب و پیشگیری از ترکیدگی لوله آب شما بسیار مؤثر باشند.

 • در قدم اول توصیه می شود در زمان بروز این مشکل و قبل از اقدام به یخ زدایی لوله آب، کنتور آب و همچنین شیر اصلی واحد مسکونی یا ساختمان ویلایی خود را به طور کامل قطع کنید.
 • در مرحله بعدی می بایست لوله اصلی که دچار یخ زدگی شده را پیدا کنید، بنابراین محل دقیق یخ زدگی را شناسایی کنید.
 • از یک دستمال یا حوله برای رفع یخ زدگی لوله های آب استفاده کنید. به این صورت که حوله یا دستمال را بر روی لوله ی یخ زده قرار داده و سپس آب ولرم بر روی آن بریزید.
 • در کنار راهکارهای ارائه شده می توانید از هوای گرم سشوار نیز برای برطرف کردن یخ زدگی لوله آب استفاده نمایید. توصیه می کنیم که پس از روشن کردن سشوار آن را در فاصله ای معین از لوله نگه دارید. مخصوصاً اگر به دنبال باز کردن یخ زدگی لوله های پلاستیکی هستید، مراقب باشید که حرارت سشوار زیادی داغ نباشد و از نزدیک به لوله برخورد نکند.

از جمله وسایل کاربردی که می توانید برای باز کردن یخ زدگی لوله از آن استفاده کنید، سشوار صنعتی است. جهت آشنایی با روش استفاده از سشوار صنعتی و کاربرد آن بر روی آن بزنید.

 • یک راهکار تضمین شده رفع یخ زدگی لوله آب با دستگاه جوش است، البته این راهکار فقط زمانی امکان پذیر است که لوله آب فلزی دچار یخ زدگی شده باشد. به این صورت که سیم اتصال دستگاه جوش را به یک سر لوله فلزی اتصال داده و به سر دیگر آن انبر جوش را وصل می کنند. سپس با برقراری جریان برق مقدار زیادی بار الکتریسیته از لوله یخ زده عبور کرده و باعث باز شدن یخ می شود.
 • روش باز کردن لوله یخ زده پلاستیکی تنها از طریق گرم کردن لوله آن هم به صورت غیرمستقیم امکان پذیر است. البته می توان برای رفع یخ زدگی لوله آب پلاستیکی از حوله آب گرم نیز استفاده کرد.

نکاتی در رابطه با یخ زدگی لوله آب و کنتور

در زمان مواجه شدن با یخ زدگی لوله آب توصیه می کنیم به چند نکته ی مهم توجه کنید:

 • در وهله اول خونسردی خود را حفظ نموده و شتاب زده عمل نکنید.
 • با یک تعمیرکار و لوله کش در ارتباط باشید و از راهنمایی او استفاده کنید.
 • به هیچ عنوان آب داغ یا جوش را بر روی لوله یخ زده نریزید چرا که این موضوع باعث ترکیدن لوله خواهد شد.
 • با استفاده از بخاری یا وسایل گرمایشی می توانید تا حد بسیاری مشکل لوله یخ زده را برطرف نمایید.
 • یخ زدگی لوله پنج لایه به نسبت لوله های پلاستیکی کمتر اتفاق می افتد، چون در این لوله ها از یک لایه آلومینیوم استفاده شده است. با این حال می توانید از روش گرم کردن برای رفع یخ زدگی لوله های 5 لایه استفاده کنید.